Articole filtrate după dată: Duminică, 21 August 2022
22 August 2022 In Noutati si evenimente

În perioada 16-17 august în cadrul Asociației Centrul Diecezan Caritas Iași, s-a desfășurat un curs de formare destinat voluntarilor; acest curs a fost implementat în cadrul Proiectului „Pași spre viitor”, proiect finanțat de către Prim[ria Municipiului Iași. Proiectul „Pași spre viitor” se desfașoară pe o perioadă de 5 luni și are ca și grupuri țintă copii de vârstă școlară mică și tineri.

22 August 2022 In Centru de plasament sf. Iosif

Centrul de Plasament  „Sfântul Iosif”, program al Asociației Centrul Diecezan Caritas Iași, înființat în anul 1993, are în prezent ca beneficiare 12 tinere adolescente cu vârste cuprinse între 12 și 22 de ani, care provin din familii dezavantajate social și economic. Misiunea centrului este aceea de a asigura beneficiarilor găzduire permanentă, alimentație, educație formală și non-formală, asistență spirituală, consiliere, asistență medicală, sprijin în dezvoltarea abilităților de viață independentă, într-un cadru de viaţă cât mai asemănător mediului din familie. În cadrul centrului de plasament, fetele găsesc o comunitate de viaţă şi de iubire, o altfel de familie care le oferă un sentiment de siguranţă şi încredere.

În perioada 19-20 august a avut loc Școala de Vară în Asistența Socială - Ediția a III-a, 2022 în care s-au dezbătut teme actuale precum: „Provocări profesionale în asistența socială. Tranziții spre practica reflectivă”,Nevoile personale și cerințele societății”,Provocări întâlnite în practica asistentului social. Strategii de combatere a stresului profesional”, Provocări în asistența socială a refugiaților ucraineni – experiențe din centrele de recepție și din comunitate”. Au fost prezenți peste 80 de participanți, cadre didactice universitare, profesori doctori, asistenți sociali practicieni din toate județele Moldovei, doctoranzi, masteranzi și studenți.