05 Martie 2021

SOLE (Self Organized Learning Environment = Mediu de învățare auto-organizat) este un instrument fascinant pentru organizarea procesului de învățare cu un nivel ridicat de implicare și asumare din partea copiilor, cu ajutorul tehnologiei moderne. Inițiatorul acestei metode de învățare, Sugata Mitra a denumit-o Educația Minim Invazivă (MIE), unii o recunosc și sub denumirea de ,,hall in the wall” (gaura din perete). Sugata Mitra mai spunea un lucru foarte interesant ,,dacă copiii sunt curioși și își mențin interesul, atunci se produce educația”.

Asociația Centrul Diecezan Caritas Iași aduce mulțumiri deosebite tuturor celor care s-au alăturat misiunii noastre, participând la colecta din duminica a doua a Postului Mare.

În numele beneficiarilor Asociației Centrul Diecezan Caritas Iaşi, mulţumim părinților parohi și tuturor credincioșilor pentru sprijinul oferit. Așa cum noi mângâiem cu vorbe calde tristețea singurătății lor, așa să permitem și noi să ne fie mângâiat sufletul de recunoștința celuilalt.

Cu fața brăzdată de griji, cu ochii plânși și dornici de o vorbă dulce, pe bătrânii din comunitatea noastră îi găsești adesea aflați în suferință, gândindu-se cum să mai facă față zilei de mâine. În sprijinul unora dintre vârstnicii din Iași, vine Programul Servicii de Îngrijire la Domiciliu din cadrul Asociației Centrul Diecezan Caritas Iași.

Pe 28 februarie 2021 a avut loc Sfânta Liturghie dedicată activităților Caritas în comunitatea din Butea. Asociația Centrul Diecezan Caritas Iași este recunoscătoare membrilor comunității din Butea și tuturor binefăcătorilor care susțin activitatea Centrului de Îngrijire la Domiciliu. Cu această ocazie, s-a celebrat Sfânta Liturghie de către părintele Iosif Iacob, director general al asociației noastre și de către părintele paroh Marcel Blaj. Am amintit în rugăciune toate persoanele care suferă și i-am mulțumit lui Dumnezeu pentru toți aceia care se îngrijesc de cei bolnavi. După Sfânta Liturghie, prin disponibilitatea surorilor, ne-am bucurat de un moment de comuniune.

« Martie 2021 »