Asociația Caritas din Iași alături de refugiații din Ucraina

07 Martie 2022Situația tragică cu care se confruntă poporul ucrainean a declanșat o stare generală de nesiguranță, frică și anxietate. Din nefericire, oamenii nevinovați varsă multe lacrimi și suferă consecințele dramatice: lasă în urmă tot, rude, prieteni și întreaga viață de care s-au bucurat până acum, îndreptându-se către alte destinații.


Reprezentanții asociației noastre sunt zi și noapte la Centrul de primire Caritas din Siret, trup și suflet pentru ajutorarea refugiaților din Ucraina, în colaborare cu Parohia Romano-Catolică “Nașterea Sfintei Fecioare Maria”, Direcția de Asistență Socială Siret, autoritățile locale, Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Crucea Roșie, precum și alte organizații civice și nu numai.


La Huși, echipa Centrului de Îngrijire la Domiciliu este alături de cei aflați în suferință realizând activități precum: colectarea de alimente și produse de igienă personală pentru copii și adulți, pregătirea mesei calde pe 5 și 6 martie pentru refugiații ce au pășit pe meleagurile noastre pe la Vama Albița, ce au fost cazați la diverse centre de primire.


La Iași, se desfășoară o colectă în magazinul Lidl de pe strada Pantelimon Halipa, în colaborare cu Banca pentru alimente Roman, unde zilnic voluntarii asociației noastre sunt prezenți pentru informarea cumpărătorilor cu privire la această campanie. De asemenea, voluntarii de la AMSFI - Association Médicale de Iasi ne sprijină în colectarea materialelor medicale și a altor produse necesare, realizând și distribuire către Ucraina.
În colaborare cu Episcopia Romano-Catolică de Iaşi, se realizează în continuare colecta de alimente și bunuri  în centrele organizate la nivel parohial, prin centrele decanale ale Diecezei de Iaşi.


Venim și în sprijinul refugiaților din Iași în colaborare cu Congregația Notre Dame de Sion, Fiicele Sfintei Maria a Divinei Providențe și Slujitorii Carității - Opera Don Guanella, congregații care pun la dispoziție 45 de locuri de cazare pentru refugiații din Ucraina. Îi sprijinim cu distribuirea de produse alimentare și de igienă, dar și în procurarea unei mese calde pe zi, în colaborare cu diferite restaurante, printre care: Cafeneaua Piața Unirii, Tonic Lounge, Bistro Moo, The Trumpets, Cinema Bistro, Restaurant Krud.
Printre nevoile primordiale se numără asigurarea transportului către alte destinații din Europa. Majoritatea aleg să plece spre țări precum Polonia, Germania, Italia, Elveția, Cehia, Suedia, Franța.


Cei care doresc sa sprijine financiar transportul refugiaților din Ucraina, o pot face într-unul din următoarele conturi, cu mențiunea "Ucraina".


BRD – LEI :
Denumire: Asociatia Centrul Diecezan Caritas Iasi
Iasi, str. Sararie 134
Cod fiscal: 4488681
Cont in Lei: RO36 BRDE 240S V081 1911 2400, deschis la BRD GSG Sucursala Iasi,
Adresa bancii: Iasi, str. Anastasie Panu 1B-2A, jud. Iasi
COD SWIFT: BRDEROBUBRD – EUR:
Denumire: Asociatia Centrul Diecezan Caritas Iasi
Iasi, str. Sararie 134
Cod fiscal: 4488681
Cont in Eur: RO94 BRDE 240S V068 8896 2400, deschis la BRD GSG Sucursala Iasi
Adresa bancii: Iasi, str. Anastasie Panu 1B-2A, jud. Iasi
COD SWIFT: BRDEROBUBCR – LEI:
Denumire: Asociatia Centrul Diecezan Caritas Iasi
Iasi, str. Sararie 134
Cod fiscal: 4488681
Cont in Lei: RO09 RNCB 0175 0336 1918 0001, deschis la BCR Sucursala Iasi
Adresa bancii: Iasi, Str. Palat nr. 11, jud. Iasi
COD SWIFT: RNCBROBUBCR – EUR:
Denumire: Asociatia Centrul Diecezan Caritas Iasi
Iasi, str. Sararie 134
Cod fiscal: 4488681
Cont in Eur: RO52 RNCB 0175 0336 1918 0003, deschis la BCR Sucursala Iasi
Adresa bancii: Iasi, Str. Palat nr. 11, jud. Iasi
COD SWIFT: RNCBROBU


BCR – GBP:
Denumire: Asociația Centrul Diecezan Caritas Iași
Iași, str. Sărărie 134
Cod fiscal: 4488681
Cont în GBP: RO23RNCB0175033619180040, deschis la BCR Sucursala Iași
Adresa băncii: Iași, Str. Palat nr. 11, jud. Iași
COD SWIFT: RNCBROBU

 

 


Mulțumim pentru bunăvoința dumneavoastră și pentru spiritul de dăruire de care dați dovadă pentru cei aflați în suferință. Dumnezeu să vă binecuvânteze!

Citit 641 ori Ultima modificare Miercuri, 09 Martie 2022 12:16